МАТЛАЄВ ОМЕЛЯН ІВАНОВИЧ.

Дата: 05.05.2020 16:35

Фото без описуДо 75-ої річниці Великої Перемоги...
«Онукам подвиги дідів слугують прикладом величним»

Радянський військовик часів Другої світової війни, телефоніст взводу зв'язку 780-го стрілецького полку 214-ї стрілецької дивізії, червоноармієць. Герой Радянського Союзу (1945) Народився 14 серпня 1904 року в селі Окіп, Золочівського району Харківської області, в селянській родині. Українець. Закінчив сільську школу. Працював на заводі у місті Харкові. З початком німецько-радянської війни з жовтня 1941 по серпень 1943 року перебував на тимчасово окупованій території.До лав РСЧА призваний Золочівським РВК у серпні 1943 року. З 28 серпня 1943 року — телефоніст взводу зв'язку 3-го стрілецького батальйону 780-го стрілецького полку 214-ї стрілецької дивізії. Воював на Степовому, 2-му та 1-му Українських фронтах. Двічі був поранений. Особливо відзначився під час форсування річки Одер. У ніч на 26 січня 1945 року він першим форсував Одер і встановив надійний зв'язок 9-ї стрілецької роти зі штабом 3-го стрілецького батальйону, чим сприяв успішному форсуванню і розширенню плацдарму на лівому березі Одера. Протягом 26 січня, попри щільний артилерійсько-мінометний вогонь і безперервні контратаки супротивника, забезпечував безперебійний зв'язок між підрозділами. У критичний момент бою не залишив свій бойовий пост, вогнем зі стрілецької зброї знищив 15 солдатів супротивника. Загинув у цьому бою. Похований на північно-західній околиці поселення Седльце Олавського повіту Нижньосілезького воєводства Польщі. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 10 квітня 1945 року «за зразкове виконання бойових завдань командування на фронті боротьби з німецько-фашистськими загарбниками та виявлені при цьому відвагу і героїзм», червоноармійцеві Матлаєву Омеляну Івановичу присвоєне звання Героя Радянського Союзу (посмертно).Нагороджений орденом Леніна (10.04.1945)
У рідному селі Окіп та у селищі міського типу Золочів встановлено погруддя Героя