Які документи посвідчують особу та хто може перевіряти ці документи?
Які документи посвідчують особу та хто може перевіряти ці документи?
У період карантину, який продовжено до 22 травня 2020 року, знаходитися на вулицях без документів, що посвідчують особу, заборонено.
Які документи посвідчують особу? Хто має право вимагати у людини паспорт? За яких обставин поліцейський може вимагати в особи пред’явити документи? На ці запитання відповідає Золочівське бюро правової допомоги.
У статті 13 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” вказано на те, що документи, які посвідчують особу, залежно від їх функціонального призначення поділяються на два види: документи, що посвідчують особу й підтверджують громадянство України та документи, що посвідчують особу й підтверджують її спеціальний статус.
Документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України:
-паспорт громадянина України;
-паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
-дипломатичний паспорт України;
-службовий паспорт України;
-посвідчення особи моряка;
-посвідчення члена екіпажу;
-посвідчення особи на повернення в Україну;
-тимчасове посвідчення громадянина України;
Документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус:
-посвідчення водія;
-посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон;
-посвідка на постійне проживання;
-посвідка на тимчасове проживання;
-картка мігранта;
-посвідчення біженця;
-проїзний документ біженця;
-посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
-проїзний документ особи, якій надано додатковий захист.
Чи обов’язково у період карантину носити з собою документи?
Обов’язково. Відповідно до змін, що внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» знаходитися на вулицях без документів, що посвідчують особу, у період карантину заборонено.
Хто має право вимагати в людини посвідчення особи?
Здійснювати перевірку документів особи має право поліцейський. При чому, він не має права вилучати документ, який пред’являє йому особа, у тому числі, й паспорт.
У статті 32 Закону України «Про Національну поліцію» чітко окреслено умови, коли поліцейський має право вимагати в людини документи, що посвідчують особу, та/або документи, що підтверджують відповідне право особи.
Це можливе лише за таких обставин:
-якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, котра перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
-якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
-якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;
-якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;
-якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
-якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об'єктом вчинення правопорушення.
Який порядок поведінки поліцейського під час з’ясування особи?
Коли працівник поліції звертається до особи, він зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання. Поліцейський також зобов’язаний пред’явити службове посвідчення, на вимогу особи. При цьому він надає можливість ознайомитися з викладеною у посвідченні інформацією, не випускаючи його з рук.
На чию ще вимогу слід пред’являти документ, який посвідчує особу?
Документи слід пред’являти на вимогу посадових осіб органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у випадках, передбачених законодавством, під час звернення до них, а також особам, уповноваженим на складання протоколів про адміністративні правопорушення під час їх складання, у суді, у військкоматі при встановленні військовозобов’язаної особи, при перетині державного кордону, при оформленні митних документів та у інших випадках.
За отриманням безоплатної правової допомоги громадяни можуть звертатися до Золочівського бюро правової допомоги, контактний телефон: (05764) 5-00-90, та за електронною адресою: [email protected] . Окрім цього, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової до мороги – 0800213103.