Місцеві вибори 2020 і COVID: що варто знати про правила безпеки.
Як будуть організовані з точки зору безпеки місцеві вибори 2020 в умовах пандемії COVID-19? Як голосуватимуть ті, хто перебуває на самоізоляції? Як "коронавірусні фейки" можуть вплинути на результати виборів? Найактуальніші питання сьогодення, які виникають у громадян на передодні місцевих виборів. Міністерство охорони здоров'я України (далі - МОЗ) повідомило про деякі застороги та обмеження, які діятимуть на місцевих виборах, що не повинні обмежувати жодних прав і свобод людини передбачених Конституцією. На дільницях діятимуть безпекові заходи, визначені постановою №641, яка регулює правила перебування у громадських місцях.
- Люди з підвищеною температурою або ознаками хвороби будуть рухатися за окремим маршрутом – для них буде обладнана окрема кабінка. І про це повідомляють усіх присутніх у приміщенні, аби була дотримана дистанція.
- Якщо людина відмовляється одягати маску, її також мусять допустити до голосування за тим самим окремим маршрутом. Опісля вона має понести адміністративну відповідальність за порушення протиепідемічних норм і законодавства.
- Оскільки неможливо регулювати кількість спостерігачів, а також представників різних політичних сил, журналістів, то норма про кількість людей на квадратний метр не поширюється на виборчу дільницю. Проте МОЗ звертається до всіх з проханням не робити скупчення всередині виборчих дільниць.
- Журналістів будуть допускати на виборчу дільницю. Але брифінги за результатами голосування рекомендовано проводити зовні приміщення, щоб запобігти великому скупченню. Особливо це буде стосуватися політиків, а також перших осіб держави.
- Якщо будуть сприятливі погодні умови МОЗ пропонує всі інформаційні матеріали розміщувати зовні приміщень, щоб виборці могли спокійно ознайомитись з програмами, з біографіями, а також іншими матеріалами, доки чекатимуть можливості зайти голосувати.
Щодо голосування під час самоізоляції то в українському законодавстві передбачена процедура голосування за місцем перебування. Єдине, ЦВК має врегулювати порядок здійснення цього голосування в розумінні того, до кого члени комісій будуть іти спочатку. Припускається, що першочергово голосувати будуть виборці тих категорій, які зараз передбачені законодавством, а ті, які знаходяться на самоізоляції – у другу чергу.
Вибори і фейки: кому можна довіряти
Аби вберегтися від маніпуляцій та фейків - варто довіряти лише достовірним і перевіреним джерелам. Зокрема, інформації на сайті Міністерства охорони здоров’я, спікерам Центру громадського здоров’я, місцевим лікарям, управлінням охорони здоров’я. Такий перелік назвали в МОЗ.
Також не варто вірити фейку, що вибори можуть не відбутися через пандемію. Вибори можуть бути перенесені тільки, якщо в країні буде введено надзвичайний стан. В іншому випадку вибори відбудуться відповідно до виборчого законодавства і протиепідемічних норм, які затвердив Кабінет міністрів України.
З метою отримання додаткової інформації звертайтеся до відділу «Золочівське бюро правової допомоги», що знаходиться за адресою: смт. Золочів, вул. 8 Березня, 3; телефон: (05764) 5-00-90.