Для чого потрібна довідка про несудимість та як її отримати!
З 8 лютого в застосунку “Дія” можна згенерувати довідку про несудимість. Близько 1 млн. таких довідок видається щороку. Тож чому ця довідка настільки популярна, для чого вона потрібна та як її отримати?
Отримання довідки про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, а скорочено «довідки про несудимість», здійснюється відповідно до Наказу Міністерства внутрішніх справ України «Про організацію доступу до відомостей персонально-довідкового обліку єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України».
Довідка про несудимість потрібна у таких випадках:
- оформлення на роботу;
- оформлення візи для виїзду за кордон;
- отримання дозволу на зброю;
- для надання до військового комісаріату;
- для участі у тендері;
- здійснення усиновлення;
- встановлення опіки;
- оформлення громадянства;
- оформлення або поновлення документів.
Існує два види довідки про несудимість – «скорочена» та «повна» довідки. «Скорочена» довідка включатиме відомості про відсутність/наявність судимості. У свою чергу «повна» довідка включатиме відомості про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність/наявність судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України. У кожному конкретному випадку законодавство передбачає різний обсяг інформації стосовно особи, який необхідно отримати.
Довідка може видаватися особі, яка досягла 14 років за її особистим запитом у письмовій або електронній формі.
Запит у письмовій формі подається особисто або уповноваженою у встановленому порядку особою – представником (наприклад батьками) до територіального сервісного центру Міністерства внутрішніх справа України (далі – ТСЦ МВС), незалежно від реєстрації місця проживання. Особа під час подання запиту особисто пред’являє посадовій особі ТСЦ документ, що посвідчує його особу, та надає його копію. Якщо запит подається через представника, додатково необхідно надати документ, що посвідчує особу представника; оригінал та копія документа, яким уповноважено представника;
Для замовлення довідки онлайн необхідно:
- перейти на сайт ;
- зареєструватися через Кваліфікований електронний підпис (фізичної особи) або Bank ID;
- заповнити електронну форму (вказавши, спосіб отримання довідки та ТСЦ МВС в якому зручно забрати готову довідку);
- отримати повідомлення про готовність документу або перевірити статус готовності довідки онлайн;
- забрати довідку в обраному ТСЦ МВС.
Варто пам’ятати, що при замовленні через Bank ID отримати довідку можна лише в паперовому варіанті.
Довідку можна отримати у два способи:
- електронний варіант – довідка надійде на вказану у формі заповнення електронну адресу;
- паперовий варіант – довідку можна забрати у бажаному ТСЦ МВС.
Електронний варіант довідки можна використовувати у випадках:
- учасники тендерних закупівель можуть замовити та подати довідку онлайн, скориставшись Кваліфікованим електронним підписом (фізичної особи);
- особа може скористатися електронною довідкою за згодою установи, до якої вона подається.
При замовленні довідки онлайн збережіть її номер. Це дозволить самостійно перевіряти статус її готовності.
Готову довідку про несудимість в паперовому вигляді можна отримати лише в тому ТСЦ МВС, який вказаний в замовленні, при цьому якщо довідка замовлена онлайн, адміністратору надається паспорт особи і його копія.
Довідка про несудимість видається безкоштовно.
Максимальний термін видачі Довідки про несудимість — 30 календарних днів з дня надходження запиту.
У разі тимчасового або постійного перебування особи за межами держави довідку про несудимість можна отримати в посольствах або консульських установах України.
На офіційному сайті Міністерства внутрішніх справ України за посиланням можна перевірити легітимність довідки про несудимість, що були видані після 1 лютого 2017 року.
А для отримання довідки про несудимість у застосунку «Дія» достатньо перейти за посиланням: Довідка про відсутність судимості | Дія (diia.gov.ua) .
Нагадуємо, за отриманням консультації та захистом своїх прав можна звернутись до Золочівського бюро правової допомоги, контактний телефон: (05764) 5-00-90, та за електронною адресою: [email protected] . Окрім цього, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги – 0800213103.