Дискримінація за статтю і що нею не є

Дата: 07.11.2023 14:12

Дискримінація за ознакою статі — ситуація, за якої людина за ознакою статі зазнає обмежень у користуванні правами або привілеями, а також менш прихильного ставлення, ніж до людей іншої статі.

Дискримінація буває прямою і непрямою.

Пряма дискримінація — це про усвідомлений намір дискримінувати людину. Наприклад, не брати в колектив жінку/чоловіка, платити менше представникам певної статі на аналогічних посадах тощо.

Непряма дискримінація — ситуація, за якої при формально нейтральних нормах, критеріях оцінки, правилах тощо для людини за її статевою ознакою виникають менш сприятливі умови або становище порівняно з представниками іншої статі. Крім випадків, коли їх реалізація чи застосування має правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.

Не вважаються дискримінацією за ознакою статі:

• спеціальний захист жінок під час вагітності, пологів та грудного вигодовування дитини;
  • обов'язкова строкова військова служба для чоловіків, передбачена законом;
  • різниця в пенсійному віці для жінок і чоловіків, передбачена законом;
  • особливі вимоги щодо охорони праці жінок і чоловіків, пов'язані з охороною їх

репродуктивного здоров'я, та ін.

Люди, які вважають, що зазнали дискримінації, можуть звернутися зі скаргою до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та/або до суду.

Система  БПД може допомогти людям, які постраждали від різних форм дискримінації, надаючи безоплатну первинну правничу допомогу – консультації та розʼяснення, допомогу в складенні заяв, скарг, крім документів для звернення до суду.

Отримати безоплатну вторинну правничу допомогу — складення документів для звернення до суду, представництво в суді — можуть визначені категорії людей:

• внутрішньо переміщені особи,
  • люди з низьким доходом (менш ніж два прожиткові мінімуми для працездатних осіб),
  • та інші категорії, наведені у статті 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу»: https://bit.ly/3QCy1Y8.

Звернутися по правову допомогу можна телефоном, онлайн або особисто прийти в бюро.

• Щоб отримати усну консультацію, телефонуйте до контактного центру системи БПД за номером: 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні. Контактний центр працює в будні з 8:00 до 18:00.
  • https://t.me/+380677213103 (безкоштовні дзвінки з мобільного застосунку Telegram)
  • Якщо вам зручно отримати правничу допомогу письмово, напишіть у телеграм-бот https://t.me/LegalAidUkraineBot
  • Або звертайтеся до найближчого бюро правової допомоги: https://bit.ly/bpd_buro

За більш детальною інформацією та з будь-яких інших юридичних питань мешканці громади можуть звертатися до Золочівського бюро правової допомоги, з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 17:00 за адресою: смт. Золочів,  площа Слобожанська, буд. 3, 1 поверх (ліворуч), каб. 5. Контактний телефон: (066) 650-86-68 та електронна адреса:  [email protected].

За інформацією Золочівського бюро

правової допомоги Харківського МЦ