Стрес, пригніченість і виснаження.
Стрес, пригніченість і виснаження. Це те, що сьогодні відчувають половина молодих українців. І це, на жаль, не приблизні цифри, а результати глобального соціального дослідження щодо ментального здоров'я, яке провела британська компанія Alligator Digital на замовлення третього Summit of First Ladies and Gentlemen.
З’ясувалося, що в Україні найнижчі показники саме у покоління майбутнього – людей віком 18-24 роки. На стрес поскаржилися 56% респондентів, ще майже стільки (53%) відчувають пригніченість і сум. А виснаження торкнулось ледь не кожного другого (45%).
Обговоренню цієї проблеми під час третього Саміту перших леді та джентльменів була присвячена окрема панель: «Покоління, яке керуватиме світом за 15 років».
«Батьки недостатньо часу приділяють спілкуванню з дітьми, хоча виправити це дуже просто. Ми можемо поділитися своїм досвідом та енергією, можемо вислухати або запитати, що в них на думці, що їх турбує, разом пошукати вихід із ситуації. Сучасна молодь прагне бути почутою, хоче висловитися – і це найголовніше, коли йдеться про ментальне здоров'я. Тому важливо помічати проблеми ще у дитинстві та відкрито про них говорити. Так, підлітки дуже часто не бажають спілкуватися. Але на власному досвіді кажу: треба пробувати знову і знову. Іноді своєму синові я можу поставити набагато більше питань, ніж він мені. Але за кілька днів він сам підходить та повертається до цієї ж теми. І це стає початком нашого плідного спілкування», – поділився під час Саміту Юрай Різман, партнер Президентки Словаччини.
Підтверджують таку думку і висновки дослідження стосовно підтримки, якої потребує молоде покоління. Найбільше віри саме у взаємодію з іншими людьми та проведений з ними час (17%). Далі йдуть спорт (12%), хобі, подорожі та відпустки (10%).
А головне, що та сама молодь є найбільш стійкою та оптимістично налаштованою щодо майбутнього – більше ніж будь-яка інша вікова група. Треба тільки підштовхнути в правильному напрямку.
«Як ми можемо допомогти молодим? Моя мати психологиня, тобто я виріс у сім'ї, де ментальне здоров'я не було темою табу. Тому знаю, наскільки важливо говорити на цю тему, особливо зараз, після всіх травм і криз. А ще треба діяти, втілювати систематичні зміни. Слід мати більше профілактичної роботи, більше фахівців, професіональних терапевтів. Та навіть подвоєння чи потроєння їхньої кількості буде замало, тому необхідно як найактивніше залучати ще й громадськість для надання необхідних послуг», – зазначив Юрай Різман.
Саміт перших леді та джентльменів проводиться за ініціативою першої леді України Олена Зеленська з 2021 року. Це міжнародна діалогова платформа, заснована для обміну досвідом та реалізації спільних проєктів заради добробуту людей на планеті.
Цього року в рамках заходу були представлені результати міжнародного соціологічного дослідження щодо ментального здоров’я та ставлення до нього. Опитування 11 тисяч респондентів у 11 країнах світу здійснено в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за підтримки World Health Organization (WHO). Експертну підтримку дослідження забезпечили Координаційний центр КМУ / Mental Health UA, BRAND UKRAINE та ГО Безбар'єрність.