Зміни щодо порядку виплат допомоги на проживання ВПО

Дата: 11.12.2023 09:39

Із 1 серпня 2023 року виплата допомоги на проживання продовжується автоматично на один шестимісячний період для ВПО:

• які перемістилися з територій, де ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих. Перелік таких територій затверджений Мінреінтеграції і періодично оновлюється;
  • у яких через війну житло зруйноване або непридатне для проживання та яким допомогу було призначено раніше.

Для продовження виплат представнику сім’ї необхідно подати заяву про призначення щомісячної допомоги на наступний шестимісячний строк до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання або уповноваженій особі, визначеній виконавчими органами сільських і селищних рад, або до ЦНАПу. Також продовжити допомогу можна, скориставшись послугою на порталі державних послуг iGov.

Однак виплати припиняються, якщо переселенець:

• перебуває за кордоном більше 30 календарних днів поспіль без обґрунтованих причин, що підтверджуються документально;
  • повернувся до покинутого місця проживання на територіях з переліку Мінреінтеграції;
  • відбуває покарання в місцях позбавлення волі;
  • засуджений за вчинення кримінального правопорушення або оголошений в розшук за

дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; фінансування таких дій; державну зраду чи колабораціонізм (за статтями 109, 110, 111 або частинами третьою – восьмою статті 111-1 Кримінального кодексу України).

Із 1 вересня 2023 року враховується майновий стан ВПО. Виплата допомоги припиняється переселенцям, які, зокрема, з 15 липня 2023 року:

1.  Зробили дорогі покупки (наприклад, купили новий транспорт , точніше транспортний засіб, з року випуску якого минуло менш як п’ять років (крім мопеда або причепа);
  2. Витратили понад 100 тис. грн.., а саме на:
  •  нерухомість: земельну ділянку, квартиру, будинок, крім житла, отриманого або придбаного за рахунок бюджетних коштів, цінних паперів та інших товарів довгострокового вжитку;
  • одноразову оплату послуг чи робіт, крім будівельних (якщо в особи пошкоджено / знищено житло), медичних, освітніх та житлово-комунальних;
  • придбання банківських металів, безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг (загальна сума).
  1. Мають понад 100 тис. грн на банківських рахунках, а саме:
  • кошти на депозитному банківському рахунку (загальна сума);
  • облігації внутрішньої державної позики, строк погашення яких настав або визначений моментом пред’явлення вимоги (загальна сума).
  1. Володіють житлом на відносно безпечних територіях, а саме мають у власності

житло площею понад 13,65 м2 на одного члена сім’ї, що розташоване на інших територіях ніж тих, де ведуться активні (можливі) бойові дії.

1. Перебували та після переміщення перебувають на повному державному утриманні в:
  • дитячому будинку;
  • психоневрологічному інтернаті;
  • будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю;
  • спеціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення;
  • школі-інтернаті;
  • закладі спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) спрямування.

Із 1 листопада 2023 року, якщо людина вперше звертається по виплати допомога призначається на шість місяців на сім’ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги. Виплачується допомога щомісяця одному з членів сім’ї. Для оформлення виплат ВПО має звертатись одна особа від усієї сімʼї, а не кожен член родини окремо. Розмір допомоги так само складатиме:

• для осіб з інвалідністю та дітей – 3 тис. грн;
  • для інших осіб – 2 тис. грн.

Рішення органу соціального захисту населення про відмову у продовженні виплат на проживання для ВПО може бути оскаржене до Національної соціальної сервісної служби або в судовому порядку.

Питання виплат допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам врегульовані постановами Кабінету Міністрів України:

За більш детальною інформацією та з будь-яких інших юридичних питань мешканці громади можуть звертатися до Золочівського бюро правової допомоги, з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 17:00 за адресою: смт. Золочів,  площа Слобожанська, буд. 3, 1 поверх (ліворуч), каб. 5. Контактний телефон: (066) 650-86-68 та електронна адреса:  [email protected].

Окрім цього, в Україні діє Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103.

Звернутися по правову допомогу можна телефоном, онлайн або особисто прийти в бюро.

• Щоб отримати усну консультацію, телефонуйте до контактного центру системи БПД за номером: 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні. Контактний центр працює в будні з 8:00 до 18:00.
  • https://t.me/+380677213103 (безкоштовні дзвінки з мобільного застосунку Telegram)
  • Якщо вам зручно отримати правничу допомогу письмово, напишіть у телеграм-бот https://t.me/LegalAidUkraineBot
  • Або звертайтеся до найближчого бюро правової допомоги: https://bit.ly/bpd_buro

За інформацією Золочівського бюро