Порядок отримання статусу дитини, яка постраждала від війни в Україні.

Дата: 23.05.2024 17:10

Після 2014 року в Україні набула актуальності проблема соціального захисту дітей, які постраждали внаслідок воєнного конфлікту в Україні. Постановою №268 від 5 квітня 2017 року було затверджено «Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів” (далі – Постанова).

Зазначена Постанова визначає даний статус, як дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів - саме друге поняття пов’язане з воєнним конфліктом в Україні, який розпочався у 2014 році.

Право на отримання статусу мають діти та повнолітні люди, які на час воєнних дій, збройних конфліктів не досягли 18 років (повноліття), і в результаті:

• отримали поранення, контузію, каліцтво;
  • зазнали фізичного, сексуального насильства;
  • були викрадені або незаконно вивезені за межі України;
  • залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;
  • незаконно утримувалися, у тому числі в полоні;
  • зазнали психологічного насильства.

Досягнення людиною повноліття не є підставою для скасування статусу.

На даний момент у законодавстві пільг чи виплат для дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів не передбачено.

Можливі пільги на місцевому рівні, однак це залежить від рішень окремої територіальної громади.

В майбутньому можливі деякі соціальні пільги, наприклад: щорічна грошова допомога на оздоровлення дитини війни дошкільного і шкільного віку; компенсація витрат, пов’язаних із отриманням психологічної допомоги для дитини війни дошкільного та шкільного віку; підтримка для здобуття професійної, фахової передвищої та вищої освіти у державних та комунальних закладах освіти.

Щодо оформлення такого статусу може звернутися сама дитина з 14 років; законний представник дитини; родичі (бабуся, дідусь, прабабуся, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра); вітчим, мачуха або представник органу опіки та піклування.

Документи потрібно подавати до органу опіки та піклування:

• за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання/перебування дитини як внутрішньо переміщеної особи;
  • за місцем звернення, якщо місце проживання/перебування дитини не задеклароване/не зареєстроване або задеклароване/зареєстроване на території, на якій ведуться (велися) бойові дії або непідконтрольній Україні;
  • або за місцем виявлення такої дитини місцевими органами виконавчої влади та/або органами місцевого самоврядування.

Необхідно подати, засвідчені в установленому порядку, наступні копії документів:

• свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що посвідчує особу дитини;
  • документа, що посвідчує особу заявника;
  • документа, що підтверджує повноваження законного представника дитини або родинні стосунки між дитиною та заявником;
  • довідки про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи (у разі наявності);
  • паспорта громадянина України (у разі наявності);
  • паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон (у разі наявності);
  • витягу з реєстру територіальної громади про місце проживання (у разі наявності).

А також

• заява про надання статусу;
  • згода на обробку персональних даних.

У заяві зазначається обставина, яка мала найбільший негативний вплив на стан здоров’я та розвиток дитини. На підтвердження цього також подаються відповідні документи.

Які документи підтверджують негативний вплив

Поранення, контузію чи каліцтво. Виписки з медичної картки дитини або консультаційного висновку спеціаліста, видані після медичного обстеження та лікування дитини в закладах охорони здоров’я та науково-дослідних установах, визначених МОЗ.

Психологічне насильство

• висновок оцінки потреб сім’ї (особи) у соціальних послугах, підготовлений центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;
  • якщо дитина отримала статус члена сім’ї загиблого військового — копію відповідного посвідчення;
  • якщо один чи обоє з батьків дитини були цивільними і загинули через війну — копії свідоцтва про смерть та документа, що підтверджує загибель особи внаслідок воєнних дій чи отриманого поранення.

В інших випадках

Для підтвердження обставин, необхідних для отримання статусу, потрібно подати:

• матеріали кримінальних проваджень (витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження;
  • заяви про вчинення щодо дитини кримінального правопорушення;
  • висновку експерта за результатами судової експертизи (за наявності), проведеної в ході досудового розслідування в кримінальному провадженні, тощо).

Заява  розглядається органом опіки та піклування протягом 30 календарних днів з дати реєстрації заяви та приймається рішення про надання статусу чи відмовити в наданні такого статусу.

За більш детальною інформацією та з будь-яких інших юридичних питань мешканці громади можуть звертатися до Золочівського бюро правничої допомоги, з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 17:00 за номером телефону: (066) 650-86-68 та на електронну адресу:  [email protected].

Звернутися по правничу допомогу можна за телефоном, онлайн або особисто прийти в бюро.

• Щоб отримати усну консультацію, телефонуйте до контактного центру системи БПД за номером: 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні. Контактний центр працює в будні з 8:00 до 18:00.
  • https://t.me/+380677213103 (безкоштовні дзвінки з мобільного за стосунку Telegram)
  • Якщо вам зручно отримати правничу допомогу письмово, напишіть у телеграм-бот https://t.me/LegalAidUkraineBot
  • Або звертайтеся до найближчого бюро правничої допомоги: https://bit.ly/bpd_buro

За інформацією Золочівського бюро