Стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчатися

Дата: 25.06.2024 12:13

Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення 23-х років за умови, що вони можуть надавати таку матеріальну допомогу. Дана норма передбачена статтею 199 Сімейного кодексу України.

Проте право на утримання припиняється у разі припинення навчання.

При визначенні розміру аліментів суд враховує такі обставини:

• стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
  • стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
  • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка,

дружини, батьків, дочки, сина;

• наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника

аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;

• доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на

придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;

• інші обставини, що мають істотне значення.

Розмір аліментів має бути необхідним і достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Аліменти на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання і у зв’язку з цим потребує матеріальної допомоги можуть виплачуватись в добровільному або судовому порядку.

1. В добровільному порядку

За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі.

Один із батьків може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві.

Батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені цим Кодексом.

Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.

1. В судовому порядку

Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має:

• той з батьків, з ким проживає дитина;
  • самі дочка, син, які продовжують навчання.

Позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів.

Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі  у справах про стягнення аліментів.

За більш детальною інформацією та з будь-яких інших юридичних питань мешканці громади можуть звертатися до Золочівського бюро правничої допомоги ДИСТАНЦІЙНО, з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 17:00 за телефоном: (066) 650-86-68 та на електронну адресу:  [email protected].

Окрім цього, в Україні діє Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103.

Звернутися по правову допомогу можна телефоном, онлайн або особисто прийти в бюро.

• Щоб отримати усну консультацію, телефонуйте до контактного центру системи БПД за номером: 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні. Контактний центр працює в будні з 8:00 до 18:00.
  • https://t.me/+380677213103 (безкоштовні дзвінки з мобільного за стосунку Telegram)
  • Якщо вам зручно отримати правничу допомогу письмово, напишіть у телеграм-бот https://t.me/LegalAidUkraineBot
  • Або звертайтеся до найближчого бюро правової допомоги: https://bit.ly/bpd_buro

За інформацією Золочівського бюро