Випадок африканської чуми свиней зареєстровано на території Валківської міської територіальної громади.
Відповідно до результатів досліджень Регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби в Полтавській області в патологічному матеріалі від двох трупів свійських свиней, виявлених у лісосмузі на відстані 2 км від с. Гринцев Ріг Валківської міської територіальної громади, Богодухівського району, Харківської області, при молекулярно-генетичних дослідженнях виділено ДНК вірус африканської чуми свиней.
Для встановлення карантинних обмежень стосовно африканської чуми свиней та затвердження Плану заходів щодо профілактики, недопущення поширення та ліквідації захворювання проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Богодухівській районній військовій адміністрації та складене Рішення «Про виявлення інфікованого об’єкта щодо африканської чуми свиней на території Валківської міської територіальної громади, Богодухівського району, Харківської області» від 24.10.2024 №10/2024.
Згідно з протоколом засідання №10/2024визначені карантинні зони щодо недопущення розповсюдження вірусу африканської чуми свиней:
зона захисту радіусом 3 км, яка безпосередньо межує з епізоотичним вогнищем до якої входять населені пункти Валківської міської територіальної громади Богодухівського району: с. Журавлі, с. Гринцев Ріг, с. Війтенки.
зона спостереження (нагляду),радіусом 10 км, від зовнішніх меж зони захисту, до якої входять: населені пункти Валківської міської територіальної громади Богодухівського району: с. Ков’яги, с. Розсохівка, с. Халимонівка, с. Трохимівка, с. Бараново, с. Мізяки, с. Тетющино, с. Рогівка, с. Гузівка с. Коверівка, с. Шевченкове, с. Петренкове, с. Семківка, с. Колодківка, с. Костів, с. Круглик, с. Кузьмівка, с. Старі Валки, с. Високопілля, с. Перекіп, с. Хворостово, с. Добропілля, с. Золочівське, с. Свинарі, с. Пасічне, с. Бурівка та населені пункти Богодухівського району Богодухівської міської територіальної громади: с. Олександрівка, с. Мар’їне, с. Першотравневе, с. Вікторівка.
Наразі Головним управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області вживаються заходи відповідно до вимог Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 №111, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 березня 2017 р. за №432/30300.
Що необхідно знати про африканську чуму свиней:
- АЧС не становить небезпеки для людей;
- на АЧС хворіють лише дикі та свійські свині;
- основний шлях передачі збудника – безпосередній контакт тварин між собою та перенос збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, що випадково забруднилася виділеннями хворої тварини і мала контакт зі здоровою, а також предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби і корми, в тому числі й харчові відходи.
Щоб запобігти занесенню збудника АЧС в господарство нагадуємо про необхідність безумовного дотримання наступних правил утримання свиней:
- Утримувати свиней в закритих приміщеннях, не допускати їх вигул та контакти з іншими тваринами;
- Регулярно здійснювати обробку тварин проти комах і кліщів;
- Обслуговувати тварин лише у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар;
- При вході в приміщення де утримуються свині обладнати дезкилимки , які підтримуються в робочому стані ( «Білизна», розчин хлорного вапна та інше);
- Не дозволяти відвідування господарства та тваринницьких приміщень стороннім особам;
- Не купувати тварин у невстановлених для цього місцях та без супровідних ветеринарних документів;
- Не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин;
- Утриматися від утримання свиней в приватному господарстві, якщо господар мисливець, або з якихось причин має постійний контакт з дикою фауною;
- Не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину чи продукти забою без термічної обробки, не використовувати для годiвлi свиней зерновi, зiбранi з полiв щонайменше за 21 день до їх використання для годiвлi.;
- Ретельно і комплексно боротися з гризунами;
- Проводити ідентифікацію і реєстрацію тварин у державних установах ветеринарної медицини;
- Надавати свиней для щеплення ветеринарною службою проти класичної чуми свиней (проводиться безкоштовно).
Будь-які ознаки захворювання чи загибелі свиней, слід розглядати як ймовірний спалах АЧС і терміново повідомити про це ветеринарного спеціаліста (за місцем проживання). Підтвердження або виключення діагнозу на АЧС завжди потребує проведення лабораторних досліджень. Зразки біологічного матеріалу має відбирати лише кваліфікований фахівець. Лікування тварин або будь-які намагання самотужки вийти з цієї ситуації сприятимуть лише поширенню інфекції.