Набуття громадянства України за народженням: що важливо знати батькам
Відповідно до статті 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Громадянство України в цьому випадку набувається автоматично з моменту народження.
Водночас існує процедура формалізації, підтвердження згаданого факту набуття громадянства України
Навіщо потрібна ця довідка?
Для:
оформлення вперше закордонного паспорта чи ID-картки громадянина України;
отримання державної допомоги при народженні дитини в Україні.
Необхідні документи для оформлення довідки
Один з батьків дитини або її законний представник (опікун) подає такі документи:
заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням (зразки доступні в дипломатичних установах України або на сайтах посольств чи консульств);
свідоцтво про народження особи (належним чином засвідчене з офіційним перекладом на українську мову);
копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон або іншого передбаченого статтею 5 Закону України «Про громадянство України» документа, що підтверджує факт перебування одного з батьків особи у громадянстві України на момент її народження або паспортний документ законного представника (опікуна).
У разі необхідності консул може просити додаткові документи, такі як повний витяг з акта цивільного стану про народження тощо.
Під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред'являється документ, що посвідчує особу заявника (дійсний паспорт громадянина України для виїзду за кордон) та подаються копії.
Як подавати документи, видані компетентними органами іноземних країн?
Документи, видані компетентними органами іноземної держави, приймаються до розгляду без їх легалізації, але з офіційним перекладом українською мовою у випадках, якщо є двосторонні Угоди між державами про правову допомогу і правові відносини в кримінальних і цивільних справах.
В інших випадках документи мають бути засвідченими в установленому порядку (Апостиль або легалізація).
Термін оформлення:
До 1 місяця за законом. Якщо не потрібно здійснювати додаткової перевірки — довідку можна отримати в день звернення (при наявності необхідних документів і технічної можливості в посольстві чи консульстві).
Який консульський збір?
Безкоштовно!
У разі втрати довідки або якщо потрібно внести зміни (невірно вказана дата народження, помилки в імені або прізвищі тощо):
Довідка про реєстрацію особи громадянином України видається в одному примірнику і лише один раз. Видача повторної довідки (дубліката) про реєстрацію особи громадянином України не передбачена.
У випадку втрати, пошкодження, вилучення вказаного документа, закордонною дипломатичною установою України за місцем здійсненої реєстрації може бути оформлена довідка на підтвердження факту раніше здійсненої реєстрації особи громадянином України.
За видачу такої довідки стягується консульський збір згідно із затвердженими в установі тарифами.
Прийом за попереднім записом:
https://id.e-consul.gov.ua/