Нові можливості підтримки себе та інших
Об’єднання батьків та дітей навколо родинних цінностей
Національна ідентичність, як спосіб плекання стійкості
День спільнодії, як формат, виходить за межі заходів суто обласного рівня та починає проростати в окремих великих спільнотах.
До унікальної системи взаємодії та просвітництва відтепер долучилися українські університети.
30 провідних закладів вищої освіти з 20 областей - учасників «Спільноти університетів Ти як?» - у співпраці з Координаційний центр КМУ / Mental Health UA організували власні івенти в рамках Дня спільнодії «СенсоТека. Ти як?»
«День спільнодії створює безпечний і підтримуючий простір для відкритого діалогу про ментальне здоров’я. Його головна ідея - показати, що турбота про ментальне здоров’я є спільною відповідальністю, а взаємопідтримка, емпатія та відчуття належності є ключовими ресурсами для збереження внутрішньої рівноваги й стійкості. День спільнодії в університетах об’єднав викладацьку та студентську спільноти навколо питань стійкості та пошуків сенсу в повсякденному житті», - наголосила керівниця Координаційного центру Оксана Збітнєва.
Заходи відбулися в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? - ініціативи першої леді Олена Зеленська – як складова Місяця обізнаності про ментальне здоров’я. Зважаючи, що День спільнодії припав на Міжнародний день сім’ї та День вишиванки, викладачі та студенти відвідували заходи разом з близькими та рідними. Університети перетворилися на місце зустрічі поколінь та простори турботи про себе й одне одного.
«Це день, коли ми говорили про ментальне здоров'я в контексті родини, мистецтва, історії та культури. А ще – він об'єднав людей навколо питань стійкості, пошуків сенсу у буденності», - зазначила Юлія Сіденко Юлія Сіденко директорка навчально-наукового центру ментального здоров'я Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького ЧНУ ім. Б. Хмельницького.
«У сучасному світі, який змінюється щодня, справжнім орієнтиром для людини стає не лише фахова майстерність, а й глибина внутрішніх опор. Сенс життя - це не абстрактне поняття. Це те, що народжується у щоденних діях, у відповідальності, у спільнодії з іншими», - підкреслив Віталій Коцур Vitaliy Kotsur ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Університет Григорія Сковороди в Переяславі.
Заклади вищої освіти обрали різні форми заходів, але за єдиною суттю – обираєш свій сенс з «СенсоТеки. Ти як?», де зібрані теплі підтримуючі послання, створені разом із психологинею Світлана Ройз, потім перетворюєш його на дію через активності й ділишся рефлексією.
«Спочатку хотіла взяти сенс «Спокійна», хоча насправді почувалася розбитою. Але потім подумала: якщо всі будуть приховувати, як їм насправді, то навіщо взагалі ця система? Взяла «Потребую підтримки» - і знаєте, до кінця дня троє людей підійшли просто поговорити», - розповіла про свої враження Ірина Григор'єва Ірина Григор'єва, керівниця пресцентру Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» НТУ "Дніпровська політехніка" - Dnipro University of Technology.
Студентка 4-го курсу Інститут високих технологій КНУ імені Тараса Шевченка Інститут високих технологій КНУ імені Тараса Шевченка Поліна Кравчук зізналась: «Для мене цей захід став ковтком свіжого повітря, можливістю відпочити в тиші та знайти свої сенси».
В Білоцерківський НАУ Білоцерківський національний аграрний університет та Університеті Григорія Сковороди в Переяславі Університет Григорія Сковороди в Переяславі вібдулись панельні дискусії та воркшопи: обговорили значущість цінностей і їх кореляцію зі стійкістю.
Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Національний університет "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка", Сумський державний університет Сумський державний університет, Луцький національний технічний університет Луцький національний технічний університет, Львівський національний університет імені Івана Франка Львівський національний університет імені Івана Франка увагу приділили проведенню майстеркласів з арттерапії: малювання натюрмортів, живопис, інтуїтивне малювання, створення ляльок-мотанок, поробок з глини, розпис свічників, петриківський розпис.
Ключовим заходом у Черкаському національному університеті ім. Богдана Хмельницького ЧНУ ім. Б. Хмельницького стала терапія музикою та співом – найбільш затребуваним була локація «Родинне караоке».
А у Харківському національному економічному університеті імені Семена Кузнеця Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця займалися сенсотворенням через перегляд та аналіз кінострічок.
Також в багатьох університетах - КНУ імені Тараса Шевченка Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національній академії Служби Безпеки України Національна академія СБ України, Національному університеті «Запорізька політехніка» Національний університет «Запорізька політехніка», Національний університет водного господарства та природокористування Національний університет водного господарства та природокористування, ЧНУ ім. Петра Могили ЧНУ ім. Петра Могили, Ужгородський національний університет Ужгородський національний університет - відбулись руханки, флешмоби, інтерактивні ігри, буктрейлинг, були облаштовані простори тиші та спокою.
«Поєднання вшанування національних символів, важливої дискусії про сенси та активної участі у майстеркласах створило неповторну атмосферу єдності та натхнення. Радісно було бачити, з яким ентузіазмом студенти, учні та викладачі долучилися до заходів. Вважаю, що такі активності не лише сприяють емоційному розвантаженню, а й допомагають відчути глибину нашої культури та важливість спільного творення», - поділилася ректор Білоцерківського національного аграрного університету Білоцерківський національний аграрний університет Олена Шуст Olena Shust.
Також під час Дня спільнодії відбулись тренінги з самодопомоги, роботи з тривожністю, профілактики вигорання, дослідження особистих ресурсів, а також заняття з нейрографіки. Такі активності організовували у Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна V.N. Karazin Kharkiv National University, Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля та Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.
Загальна кількість учасників у Днях спільнодії «СенсоТека. Ти як?» в «Спільноті університетів «Ти як?» перевищила 5 000 осіб.
«У кожному елементі Дня спільнодії відчувалась турбота про людину. Усі активності були організовані з увагою до деталей. Це не просто подія, а приклад того, як можна створювати безпечний і змістовний простір», - розповіла Юлія Демидова Юлия Демидова, проректорка Маріупольського державного університету Маріупольський державний університет - офіційна сторінка.
«Цей день об’єднав тисячі людей по всій Україні, які разом шукали сенси у своїй родині, у колегах та друзях, у рушнику та вишиванці», - зазначив ректор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького ЧНУ ім. Б. Хмельницького Олександр Черевко Олександр Черевко.
Едуард Балашов Едуард Балашов, ректор Національного університету «Острозька академія» Національний університет «Острозька академія» резюмував: «Цей захід став важливою ініціативою для зближення працівників і здобувачів освіти, створивши простір довіри, відкритого діалогу та спільного пошуку відповідей на питання, що хвилюють кожного з нас. А практичні інструменти, які були запропоновані - зокрема аптечка психологічної самодопомоги та добірка спеціалізованої літератури - стали вагомим внеском у формування культури підтримки в нашому освітньому середовищі».
Всеукраїнська програма ментального здоров'я Ти як? - ініціатива першої леді Олена Зеленська, спрямована на розбудову якісної системи надання послуг у сфері психосоціальної підтримки та розвиток культури піклування про ментальне здоров'я.
Супровід розробки та впровадження Програми здійснює Координаційний центр КМУ / Mental Health UA за експертної підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я World Health Organization (WHO).