Золочівська громада
Харківська область, Богодухівський район

Як проголосувати на місцевих виборах незалежно від “прописки”.

Дата: 08.09.2020 14:55
Кількість переглядів: 1307

 

Ухвалений наприкінці 2019 року Виборчий кодекс України вніс до законодавства зміни, які дозволяють громадянам голосувати на місцевих виборах за місцем фактичного проживання, а не за місцем реєстрації. Це дасть можливість мобільним групам населення, таким як внутрішні переселенці та трудові мігранти, повноцінно впливати на життя громади, де вони живуть.

Для реалізації такого права Центральна виборча комісія 18 травня 2020 року затвердила порядок зміни виборчої адреси без зміни місця реєстрації.

Даємо відповіді на питання, як правильно змінювати виборчу адресу для голосування на місцевих виборах, хто може це зробити, а також які проблеми з голосуванням можуть виникнути, навіть якщо ви мешкаєте за місцем реєстрації.

Що таке виборча адреса і хто може її змінювати?

Виборчою адресою особи є адреса, за якою зареєстровано її місце проживання. Водночас новий Виборчий кодекс закріпив можливість “прив’язати” виборчу адресу не лише до місця зареєстрованого проживання, а й до фактичного місця проживання.

Так, раніше виборчу адресу можна було змінити, лише змінивши місце реєстрації, що позбавляло значну кількість виборців можливості проголосувати на виборах. Тож переселенці, які тривалий час живуть на контрольованій території, та внутрішні мігранти, які, наприклад, кілька років працюють та живуть у Києві, а зареєстровані у Львові, не могли обирати представників тих громад, у яких вони фактично мешкають.

Але з 1 липня 2020 року кожен виборець незалежно від того, де зареєстроване його місце проживання, може закріпити своє фактичне місце проживання як виборчу адресу та проголосувати на виборах у відповідній місцевості. Найближчі вибори – це вибори до органів місцевого самоврядування 25 жовтня 2020 року.

Коли можна змінювати виборчу адресу?

Виборчу адресу для конкретних виборів можна змінювати лише до п’ятого дня виборчого процесу або в міжвиборний період. А виборчий процес місцевих виборів розпочинається за 50 днів до дня голосування. Тобто, щоб проголосувати на місцевих виборах 25 жовтня, виборець має змінити виборчу адресу до 10 вересня 2020 року (п’ятий день виборчого процесу місцевих виборів 2020-го).

Ця виборча адреса буде позначена як постійна, тож не доведеться більше проходити процедуру зміни місця голосування без зміни виборчої адреси на наступних виборах або референдумах. Звісно, якщо не буде якихось короткострокових відряджень, запланованих на день голосування.

Також варто пам’ятати, що протягом року не дозволено повторної зміни виборчої адреси.

Які документи потрібні для зміни виборчої адреси?

Під час звернення до органів Державного реєстру виборців насамперед потрібно показати паспорт громадянина України, а в разі нещодавнього набуття громадянства України – посвідчення громадянина України.

Також потрібно подати заяву про зміну виборчої адреси. Бланк заяви можна завантажити з додатка до постанови ЦВК №145, роздрукувати та заповнити вдома або взяти безпосередньо у відділі Державного реєстру виборців.

З 24 липня жодних документів, що підтверджують місце фактичного проживання виборця, додавати до заяви не потрібно.

Куди звертатися для зміни виборчої адреси?

Виборцю потрібно звернутися до відділу ведення Державного реєстру виборців за місцем, де він фактично проживає.

Зауважте, що деякі відділи ведення ДРВ не ведуть особистого приймання громадян через карантинні обмеження. Тож, якщо ви плануєте подати заяву про зміну виборчої адреси в паперовому вигляді, заздалегідь зателефонуйте до свого відділу ведення держреєстру.

Детальну інформацію про місце розташування потрібного відділу та його контакти можна знайти на сайті ДРВ у розділі “Відділи ведення реєстру”.

Як подавати заяву про зміну виборчої адреси онлайн?

Якщо у вас є кваліфікований електронний підпис (КЕП), ви можете подати заяву про зміну виборчої адреси онлайн. Ця опція також стала вперше доступна 1 липня 2020 року.

Електронний підпис можна отримати в акредитованих центрах сертифікації ключів (АЦСК). Наприклад, в АЦСК Приватбанку, УкрСиббанку, Ощадбанку, Державної фіскальної служби, Державного підприємства "ДІЯ" та інших. Повний перелік АЦСК доступний на ресурсі "Центральний засвідчувальний орган".

Подавати заяву та документи потрібно через Кабінет виборця на сайті www.drv.gov.ua.

Заяву не треба сканувати та надсилати, адже вона безпосередньо створюється на сайті. Необхідно лише вписати потрібні дані та прикріпити копії документів, які підтверджують фактичне проживання виборця, у форматі JPG або PDF (загальний розмір файлів не має перевищувати двох мегабайтів).

На сайті ДРВ у правому верхньому куті зайти в "Кабінет виборця" та перейти до розділу "Заяви, запити".

Зауважте, що дані до заяви треба вносити дуже уважно і без помилок. Адже подати заяву з коректними даними можна буде лише після отримання відповідної відмови в задоволенні некоректно поданої заяви, на що може піти не один день.

Скільки часу триває зміна виборчої адреси?

На розгляд заяви передбачено 15 днів з моменту її отримання. Повідомлення про зміну виборчої адреси  може бути видано виборцю безпосередньо у відділі ведення ДРВ, надіслано поштою на нову виборчу адресу або на адресу електронної пошти, зазначену в онлайн-заяві.

Водночас, якщо виборець подавав заяву особисто чи через уповноважену особу (див. наступний пункт), він також може отримати повідомлення на електронну пошту, якщо зазначить про це в заяві.

Також є кілька підстав, через які можуть відмовити в зміні виборчої адреси. Наприклад, недостовірні дані в заяві, порушені терміни подання. Але якщо відповідно до законодавства виборець має підстави та всі відповідні документи, щоб змінити виборчу адресу, й вважає відмову неправомірною, то її можна оскаржити в суді.

Чи можуть голосувати люди без зареєстрованого місця проживання?

Ще одна важлива новація Виборчого кодексу – це можливість визначити свою виборчу адресу, якщо немає зареєстрованого місця проживання.

Лише за офіційними даними із сайту Державного реєстру виборців в Україні налічується понад 1 млн громадян, які з різних причин не мають реєстрації.

Наприклад, це і молоді люди з тимчасово окупованої території, які були зареєстровані в гуртожитку свого навчального закладу, а після завершення навчання були виписані звідти й не можуть поставити собі позначку про реєстрацію в Донецьку, проживаючи в Києві, і люди, які були виписані рішенням суду після розлучення, і безпосередньо безхатьки, які перебувають на обліку в соціальній службі.

Такі громадяни можуть подати заяви на визначення виборчої адреси попри відсутність реєстрації. Це стало можливим завдяки ухваленій 11 червня постанові ЦВК "Про Порядок визначення виборчої адреси виборця, який не має зареєстрованого місця проживання".

Загалом алгоритм дій щодо визначення виборчої адреси дуже подібний до процедури зміни виборчої адреси як під час подання паперової заяви, так і онлайн.

Наприклад, якщо людині нещодавно виповнилось 18 років і вона не має зареєстрованого місця проживання, або якщо людина також не має зареєстрованого місця проживання, але давно має право голосу й виявила, що не була включена до списку виборців раніше, то необхідно звернутись до відділу ведення ДРВ за місцем фактичного проживання із заявою про включення особи до Реєстру виборців. Бланк заяви можна завантажити із додатку до Постанови ЦВК №145 від 24.07.2020 або взяти безпосередньо у відділі ведення ДРВ.

А якщо такої людини без зареєстрованого місця проживання немає в Реєстрі й вона хоче подати заяву онлайн, то алгоритм дій буде подібним до процедури зміни виборчої адреси, але необхідно буде з самого спочатку при виборі виду заяви обрати пункт «Звернення щодо включення до Реєстру», а потім обрати пункт «Щодо зміни виборчої адреси».

Також якщо людина не має зареєстрованого місця проживання та перебуває на обліку в соціальній службі, то виборча адреса може визначатися за погодженням із центром обліку або соціальною службою, які відповідно до законодавства ведуть облік бездомних осіб. Виборчою адресою такого виборця визначається адреса відповідного центру обліку.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Створення нового проекту

Ви можете вказати варіанти відповідей для голосування, якщо це потрібно.

Додати файл
Додати файл
Додати файл
Додати файл
Увага! З метою недопущення маніпуляцій суспільною думкою редагування ТА ВИДАЛЕННЯ даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту.

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних