До Міжнародного дня людей з інвалідністю
З нагоди відзначення 03грудня Міжнародного дня людей з інвалідністю, Золочівське бюро правової допомоги висвітлює правопросвітницьку інформацію з питання захисту прав осіб з обмеженими можливостями.
В усьому світі приділяється велика увага тому, аби люди з інвалідністю не зазнавали дискримінації. Україна також взяла на себе зобов’язання забезпечувати й заохочувати повну реалізацію прав й основоположних свобод всіма особами з інвалідністю без будь-якої дискримінації.
Мова йде про Конвенцію про права осіб з інвалідністю і Факультативний протокол до неї, що набрали чинності 6 березня 2010 року. Вона передбачає для осіб з інвалідністю значно вищий рівень захисту, оскільки детально визначає всі права, якими вони можуть користуватися.
За офіційними даними в Україні більше 2 млн 600 тис. осіб з інвалідністю, тобто більше 6% населення країни.
Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» особи з інвалідністю володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених Конституцією України, законами України та міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Тобто, не існує якихось особливих чи окремих прав для осіб з обмеженими можливостями. Права людини в кожного однакові, питання лише в перешкодах на шляху до їхньої реалізації.
Соціальний захист осіб з інвалідністю є складовою діяльності держави, що полягає у наданні пенсії, державної допомоги, компенсаційних та інших виплат, пільг, соціальних послуг, здійсненні реабілітаційних заходів, встановленні опіки (піклування) або забезпеченні стороннього догляду.
Держава здійснює соціальний захист осіб з інвалідністю, надає пенсію, державну допомогу, пільги тощо. Якщо особі з інвалідністю створені перешкоди для здійснення нею своїх прав, свобод чи законних інтересів або по відношенню до неї наявні будь-які прояви дискримінації за ознакою інвалідності, то відповідно до ЗУ «Про звернення громадян» особа з інвалідністю, як і будь-який громадянин, може подати скаргу на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування або іншого суб’єкта у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі. Така скарга подається протягом одного місяця з дня виявлення порушення права, але не пізніше одного року.
Такі звернення розглядаються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а якщо звернення не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо ви не отримали відповідь у визначений законом строк, ви можете скаржитись на ненадання інформації.
В Україні близько 120діючих Всеукраїнських громадських організацій, які представляють інтереси різних категорій осіб з інвалідністю, здійснюють контроль за дотриманням їхніх прав.
Ще одним позасудовим засобом вирішення проблеми, пов’язаної з порушенням прав свобод або законних інтересів особи з інвалідністю, є можливість звернення до Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю. Відповідно до Положення про Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю, Урядовий уповноважений відповідно до покладених на нього завдань звертається в установленому порядку до державних органів, у тому числі правоохоронних, з питань усунення порушень прав і законних інтересів осіб з інвалідністю та запобігання їх повторному вчиненню;
В разі відсутності вищого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням, особа може звернутись безпосередньо до суду.
Що стосується судових витрат, то Законом України «Про судовий збір» передбачено звільнення осіб з інвалідністю I та II груп, законних представників дітей-інвалідів і недієздатних осіб з інвалідністю I та II груп від сплати судового збору.
Також, якщо особа з інвалідністю є малозабезпеченою, тобто її дохід на місяць не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, вона має право звернутись до Центру або Бюро з надання безоплатної вторинної правової допомоги для отримання допомоги в складанні документів процесуального характеру, захисту або здійсненні представництва інтересів в суді, інших державних органах, органах місцевого самоврядування або перед іншими особами.
Відсутність дискримінації осіб з інвалідністю є показником високої правової культури і побудови розвиненої правової держави, до чого й прагне наше суспільство.
З метою отримання додаткової інформації звертайтеся до відділу «Золочівське бюро правової допомоги», що знаходиться за адресою: смт. Золочів, вул. 8 Березня, 3; телефон: (05764) 5-00-90.